خلاصه نویسی

خلاصه نویسی

خلاصه نویسی

اکثر داوطلبای کنکور اوایل می شینن خلاصه نویسی می کنن،اما یه ساعت که نگذشته خسته می شن و ادامه نمی دن.اشکال کارشون هم اینه که همون دفعه اول که یه مطلب رو می خونن می یان و خلاصه نویسی هم می کنن، با توجه به اینکه همه این مطلب براشون جدیده باید کل متن کتاب رو بنویسن،بعد یه سری مطلب هم هست که کتاب گنگ گفته اونو هم می رن و از کتاب های کمک اموزشی می خونن و به خلاصه هاشون اضافه می کنن.اینطوریه که خلاصه از مطلب اصلی بیشتر می شه.برای حل این مشکل باید چی کار کنیم؟

 دفعه اول که یه مطلبی رو می خونید اصلا کاری به خلاصه نویسی نداشته باشید و تا یه مطلبی رو کامل یاد نگرفتید، نرید سراغ نوشتن خلاصه اون.

توی مرحله اول متن کتاب درسی و کمک اموزشی تون رو بخونید توی این مرحله نیازی به نوشتن خلاصه نیست.اما اگه یه نکته ای اینقدر مهم بود و نگران بودید که ممکنه بعدا دوباره اون نکات رو نبینید می تونید اونو توی کتاب کمک درسی تون علامت بزنید و بعدا اگه دیدید بعد از حل تست ها و خوندن چند باره هنوز هم نکته مهمی هست براتون اونوقت می تونید توی کتاب درسی تون یادداشتش کنید.(البته به استناد تجربه می تونم بگم این نکته ها بعد از حل تعداد زیادی تست براتون پیش پا افتاده خواهند بود.)

توی مرحله دوم برید و از کتاب تست، تعدادی تست حل کنید. (نیازی نیست الان همه تست های مربوط به اون مطلب رو بزنید.این تست ها نباید پشت سر هم باشن.بهتره مضرب یه عددی باشن و این عدد به تعداد تست های اون مبحث بستگی داره مثلا اگه تعداد تست های اون مطلب خیلی زیاده 5 تا 5 تست ها رو بزنید اما اگه زیاد نیست می تونید یکی در میون هم حل کنید.) نکاتی که از این تست ها یاد می گیرید و توی کتاب درسی وجود نداره رو تو قسمت پاسخ نامه با یه علامت مشخص کنید،مثلا؛ زیرش خط بکشید یا هایلایت کنید.(فعلا هیچی توی کتاب درسی و دفتر و … نمی نویسید.)

این دو مرحله توی روز اول مطالعه یه مطلب انجام می شه.پس شما روز اول هیچ خلاصه ای نمی نویسید.

دفعه دوم که می خواید اون مطلب رو بخونید بعد از خوندن متن کتاب شروع به حل تست می کنید.الان می تونید نکات مربوط به تست ها رو توی کتاب درسی تون هم وارد کنید.تفاوت این دفعه با بار اول اینه که شما مطالب رو تا حدودی یاد گرفتید و نیازی به نوشتن مطالب ساده نمی بینید.در حالی که اگه دفعه اول می اومدید و نکات رو به کتاب درسی انتقال می دادید بیشتر نکات بدیهی بودن و توی خوندن های بعدی اذیتتون می کردن.توی این مرحله اگه نکاتی که روزهای قبل هایلایت کردید هنوز مهم و پراهمیت جلوه می کنن،می تونید اونا رو هم توی کتاب درسی تون بنویسید.(توصیه من اینه که اگه می خواید خلاصه های دقیق تر و جمع و جور تری داشته باشید حتی این بار هم نکات رو وارد کتابتون نکنید و بزارید دفعه سوم که اون مطلب رو می خونید اونا رو وارد کنید، اما اگه وارد هم کنید ایرادی نداره.)

 بعد از یک بار حل تست های اون مطلب (مثلا، بعد از حل تست های مضرب 5)یه ورقه بزرگ آ سه(A3) بیارید و کلمات مهم و کلیدی کتاب درسی و همینطور کلماتی که توی تست ها زیاد بهشون گیر میدن رو از هر صفحه کتاب توش بنویسید.توجه کنید که یه صفحه معمولی از یه کتاب مثل زیست حداکثر 20 کلمه کلیدی داره و اکثرا هم توی تست ها میاد،پس نیاید و کل صفحه رو یاد داشت کنید. این ورقه رو بعدا باهاش خیلی کار داریم.

بزارید با هم یه مرور کنیم که تا الان باید چی کار کنید:

دفعه اول مطالعه:متن کتاب درسی رو می خونید،کمی تست می زنید.اگه نکته ای هم مهم بود توی قسمت پاسخ نامه هایلایتش می کنید.
دفعه دوم مطالعه:متن کتاب رو مرور می کنید و شروع می کنید به حل تست های بیشتر.نکات مهم رو که توی تست ها می بینید و همینطور نکاتی که دفعه قبل هایلایت کردید می تونید الان وارد کتاب درسی تون کنید.کلمات کلیدی و مهم کتاب رو به ترتیب توی یه ورقه بزرگ مثلا یه برگهA3 می نویسید.

بریم ادامه بدیم.

بار سوم که می خواید یه  مطلب رو بخونید و تست بزنید ، قبلش یه دفتر می زارید کنارتون  و صفحه اول اون بخش یا فصل رو که می خواید خلاصه کنید هم باز می کنید. دو- سه تست مربوط به اون صفحه رو می زنید.(ممکنه تست جدید به این تعداد از اون صفحه نباشه،در این صورت تست هایی که دفعات قبل زدید رو باز می زنید.)بعد متن اون صفحه رو می خونید و نکات مهم اون صفحه رو  که توی تست ها ازش تست طرح شده یا خودتون احساس می کنید خیلی مهم هستن توی دفتر تون می نویسید.

یه سری قانون هم برای این نکات منتخب می ذاریم:

1.وقتی یه صفحه رو می خواید خلاصه کنید حداکثر حجم خلاصه تون از یک سوم مطالب اولیه بیشتر نشه.

2.مطالب ساده و بدیهی  رو نمی نویسید مگر اینکه برای درک مطلب خیلی ضروری باشن.

3.سعی  کنید  که مطالب رو ارجاع ندید به کتاب.یعنی اگه یه جدول ، تصویر یا نمودار  مهمی وجود داره، نکاتش رو توی خلاصه بنویسید و مثلا نگید «از کتاب خوانده شود.» چون اگه قرار باشه ما برگردیم و کامل از کتاب بخونیم چه نیازی به خلاصه نویسی هست؟

با پایان این مرحله شما حجم مطالبی که دفعات بعد باید بخونید رو به یک سوم کاهش دادید.و دفعات بعدی که قراره این مطالب رو بخونید زمان و  انرژی کمتری مصرف می شه و شما هم کمتر خسته می شید.

قبل از گفتن مراحل بعدی،توضیحاتی راجع به این که چه زمان هایی باید از خلاصه نویسی هامون استفاده کنیم می دم.

فرض رو بر این می زاریم که قراره شما هر دو-سه هفته یه ازمون ازمایشی بدید. پس شما حدود 13روز زمان دارید که یه مطلب رو برای ازمون بخونید.

ما میایم و این زمان رو به سه بازه تقسیم می کنیم.

روز یک تا هشت

روز نه تا یازدهم

روز دوازدهم و سیزدهم

روز یک تا هشت

توی این بازه شما مطالب رو از کتاب می خونید تست می زنید و همون خلاصه ،که یک سوم مطالب اولیه است رو می نویسید.

یه صفحه شامل کلمات کلیدی هم توی این بازه تهیه می کنید.

روز نه تا یازدهم

خلاصه ای که توی روز یک تا هشت نوشتید رو می خونید تست های بیشتری می زنید و مطالب مهم تر خلاصه رو هایلایت می کنید.(پس توی این زمان قسمت های مهم تر خلاصه تون رو هم مشخص کردید و این می شه خلاصه خلاصه.)

سعی کنید که هایلایت ها نصف مطالب  خلاصه رو پوشش بدن.(تا اینجا  کل حجم کتاب رو به یک ششم کاهش دادید.)

روز دوازدهم و سیزدهم

مطالب هایلایت خلاصه(خلاصه خلاصه) رو مرور می کنید و از مطالب خونده شده در طول 11 روز قبلی، ازمون حل می کنید.(اگه در ازمون های ازمایشی موسسات شرکت می کنید  می تونید ازمون غیر حضوری شونو حل کنید.) روز قبل از ازمون ازمایشی(ترجیحا شب یا عصر قبل از ازمون)  اون صفحه بزرگ بود که گفتم کلمات کلیدی رو توش بنویسید، بزارید جلوتون و از اول هر کلمه رو که می بینید توضیحات مربوط به اون رو که به یادتون مونده از حفظ بگید.برای اطمینان از درستی اطلاعات تون می تونید به هایلایت ها و خلاصه ها تون نگاه کنید.(یعنی نیازی نیست برگردید کتاب رو بخونید.)اگه یه جایی هم چیزی یادتون نیومد می تونید خلاصه ها رو نگاه کنید و اگه بازم خلاصه ها کافی نبود اونوقت می تونید برید سراغ کتاب درسی.(اما به ندرت پیش میاد که کتاب لازم باشه.)

راجع به دو بازه اخر توضیحات بیشتری می دم فعلا صبر کنید.

اینا راجع به دو هفته ازمونه،به نظرتون الان کار خلاصه نویسی و خوندن خلاصه ها تموم می شه؟نه،فعلا اول کاره!

این مطالبی که خوندید اکثرا هفته های بعد هم توی برنامه ازمونتون هست.(تا الان که ازمون ها تقریبا اینطور بودن که قسمتی از برنامه هفته های قبل رو هم پوشش می دادن.)

پس باید بازم مرور بشن.توی این دو هفته ای که وقت دارید خلاصه های نوشته شده در دو هفته قبل رو می خونید.(الان سه تا خلاصه دارید:1. خلاصه ای که یک سوم مطالب کتاب بود. 2.هایلایت هایی خلاصه یک سوم. 3.کلمات کلیدی)

اول اون خلاصه یک سوم رو می خونید بعد چند بار اون هایلایت ها رو می خونید. روز اخر هم وقت کلمات کلیدیه.

این فهرست کلمات کلیدی مهم ترین بخش مرور های شما هستن و هفته های بعد شما زیاد با خلاصه یک سوم کار ندارید و بیشتر با همین کلمات کلیدی مطالب رو مرور می کنید و اگه نیاز باشه سراغ خلاصه و هایلایت ها می رید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن