گفتار دوم

۱- در دهان و روده بزرگ لایه ماهیچه‌ای لوله گوارش نقشی در گوارش مکانیکی مواد غذایی ندارد ، گوارش مکانیکی در دهان توسط انقباض ماهیچه‌های اسکلتی صورت می‌گیرد.

۲- ترشحات مری در گوارش شیمیایی غذا نقشی ندارد ولی گوارش شیمیایی که از دهان آغاز شده در آن ادامه پیدا می‌کند.

۳- دربین بنداره‌‌های لوله گوارش بنداره ابتدایی مری و خارجی مخرج دارای عضلات مخطط می‌باشند که این ماهیچه‌های مخطط در ابتدای مری به صورت غیرارادی و در مخرج به صورت ارادی عمل می‌کنند.

۴- در محل قرارگیری بنداره‌های لوله گوارش ماهیچه‌ طولی نیز وجود دارد.

۵- علاوه بر لوله گوارش در قسمت‌های دیگری از بدن نیز بنداره وجود دارد ، مثلاً بنداره مویرگی که در ابتدای بعضی از مویرگ‌ها وجود دارد و یا بنداره‌های ابتدای میزراه.

۶- چون تمام لایه‌های لوله گوارش دارای لایه بافت پیوندی سست می‌باشند پس در تمام لایه‌ها شاهد حضور رشته‌های کشسان و کلاژن هستیم.

۷- همه مواد ترشح شده از بافت پوششی لایه مخاطی الزاماً به فضای درونی لوله گوارش نمی‌ریزند برخی از آنها مثل هورمون‌های لوله گوارش وارد خون می‌شوند.

۸- در هر ۴ لایه لوله گوارش می‌توان ۴ نوع بافت اصلی جانوران را مشاهده کرد ولی شبکه عصبی فقط محدود به دو لایه زیر مخاطی و ماهیچه‌ای می‌شود.
توجه شود که سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌ها در دیواره خود و برخی مویرگ‌ها در ابتدایشان دارای ماهیچه صاف هستند.

۹- برعکس شدن حرکات کرمی لوله گوارش فقط در بخشی از آن می‌تواند رخ دهد و در تمام لوله گوارش اتفاق نمی‌افتد همچنین این حرکات فقط در برخورد با بنداره‌ها نقش مخلوط کنندگی دارند.

۱۰- حرکات کرمی تنها در لوله گوارش دیده نمی‌شوند ، ادرار پس از ساخته شدن در کلیه‌ها به واسطه حرکات کرمی ماهیچه‌های صاف دیواره میزنای‌ها به مثانه منتقل می‌شود.

۱۱- در سرفه ، بلع و استفراغ برخلاف عطسه ، زبان کوچک به سمت بالا حرکت می‌کند.

۱۲- غدد معده در لایه مخاطی وجود دارند و تا زیر مخاط ادامه پیدا نمی‌کنند.

۱۳- مقدار هورمون گاسترین در خون از طریق بازخورد منفی تنظیم می‌شود و این هورمون با اثر بر سلول‌های اصلی و افزایش ترشح پپسینوژن اثر غیر مستقیم بر گوارش شیمیایی پروتئین‌ها دارد.

۱۴- هورمون گاسترین برخلاف هورمون سکرتین در کاهش pH کیموس داخل لوله گوارش نقش دارد.

۱۵- صفاق فقط اندام‌های درون حفره شکم را از خارج به هم وصل می‌کند مثلاً بخشی از مری که خارج از حفره شکم قرار دارد فاقد صفاق است همچنین لایه بیرونی لوله گوارش فقط بخشی از صفاق را در حفره شکمی می‌سازد.

۱۶- صفرا فاقد آنزیم و هر گونه پروتئین در ساختار خود است و در ورود چربی‌ها به محیط داخلی دارای نقش می‌باشد.

۱۷- برخلاف معده ، بی‌کربنات تولید شده در پانکراس جهت حفاظت از بافت خود پانکراس مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و با قلیایی کردن درون بخش ابتدایی روده ، دیواره دوازدهه را از اثر اسید حفظ می‌کند.

۱۸- اگر بخش برون‌ریز پانکراس بیش از حد فعال شود میزان سدیم مصرفی‌اش زیاد شده بنابراین میزان سدیم خوناب کاهش پیدا می‌کند و به دنبال آن ممکن است ترشح هورمون آلدوسترون افزایش پیدا کند.

۱۹- پپسین در محیط اسیدی و پروتئازهای پانکراس و آنزیم‌های ترشحی یاخته‌های روده باریک در محیط قلیایی فعالیت می‌کنند‌.

۲۰- در بین بخش‌های مختلف لوله گوارش ، معده متنوع‌ترین ماهیچه‌ها را از نظر شکل و قرارگیری سلول‌ها دارد.

۲۱- در غدد معده یاخته‌های ترشح کننده ماده مخاطی بیشترین تعداد را دارند همچنین این یاخته‌ها در مجاورت حفره معده نیز مشاهده می‌شوند.

۲۲- بزرگترین یاخته‌های هر غده معده یاخته‌های کناری می‌باشند ، این یاخته‌ها در غشای خود دارای چین‌خوردگی‌اند.

۲۳- پانکراس از طریق دو مجرا به ابتدای روده باریک راه دارد که از طریق مجرای بالایی خود به طور مستقیم و از طریق مجرای پایینی خود به صورت مشترک با مجرای کبد و کیسه صفرا ، ترشحاتش را به درون دوازدهه می‌ریزد.

۲۴- در ساختار تری‌گلیسرید چون در محل اتصال هر اسید چرب و گلیسرول پیوند دوگانه وجود دارد پس می‌توان گفت در انواع چربی‌ها (سیر شده و سیر نشده) حداقل ۳ پیوند دوگانه دیده می‌شود.

۲۵- محلول لوگول شناساگر نشاسته است این شناساگر قهوه‌ای یا نارنجی رنگ و دارای مولکول ید است که با نشاسته یک ترکیب آبی رنگ می‌دهد.

۲۶- در آندوسکوپی لوله آندوسکوپ حداکثر از ۳ بنداره و در کولونوسکوپی ، لوله دستگاه دقیقاً از ۲ بنداره عبور می‌کند.

به بالای صفحه بردن